FLYMET

Pár poznámek k e-mailovým "hlídátkům" výskytu vhodné situace na svah/vlnu

k čemu je to dobré?

e-mailové "hlídátka" by měla pomoci snadno a rychle upozornit na výskyt nějakého žádoucího/nežádoucího meteorologického jevu - například vhodného počasí k létání ve vlně nebo na svahu.

jak to funguje?

Zatím jsou ke generování e-mailů použity hodnoty z modelu WRF pro střední Evropu s rozlišením 6km a délkou předpovědi na 5 dnů a výstupy po jedné hodině. Aktualizace, a tedy i mejly, se provádí 2x denně kolem 06:00 a 18:00 hodin SELČ (05:00 a 17:00 SEČ).

V případě hlídání vhodného větru na svah je situace poměrně jednoduchá - kontroluje se výskyt vhodného směru a rychlosti větru pro danou lokalitu. Používá se předpověď větru v 10 m nad modelovou orografií a den je rozdělen na dva podintervaly - dopoledne + odpoledne. Dopoledne je časový interval mezi 8:00 až 12:00 SEČ/SELČ a odpoledne mezi 12:00 až 16:00 SEČ/SELČ. Pro dopoledne resp. odpoledne je vždy uvažován průměrný směr a rychlost větru z termínů 8, 9, 10, 11 a 12 hod. resp. 12, 13, 14, 15 a 16 hod. Hodnotící limity viz dále v kapitole "svah".

V případě hlídání výskytu vlnové situace jsou hodnotící kritéria výrazně složitější a momentálně jsou ještě ve fázi "hledání správné cesty", ale kromě hodnotícího algoritmu je vše hotovo a připraveno, takže to snad nebude trvat dlouho...

jak to používat?

"Hlídátko" samozřejmě nenahrazuje normální činnosti a postupy pro předpověď počasí! Je to v podstatě jen takové "šťouchnutí" - koukni na předpověď počasí, "něco" se možná bude dít!

Pozor, zatím je v první fázi upozorňováno jen výskyt sledovaného fenoménu, takže se může stát, že Mrakomor upozorní na "vhodné podmínky na svah", ale že budou mraky až na zem a že bude pršet. Až se časem ukáže, že daný koncept je správný, a že to není "slepá ulička", tak se může v upozorňování zohledňovat i něco dalšího.

Tady je několik poznámek pro začátek:
 • registrace: po kliknutí na příslušné tlačítko, se otevře jednoduchý formulář, kde je třeba vyplnit pouze "jméno" a "e-mail". Uvnitř "naší plachtařské komunity" si nechci hrát na adresy a rodná čísla, ale chci vědět, kdo to používá. Vyplňujte, prosím, svá jména rozumně. Karlů Gottů a Helen Vondráčkových jsou plné blázince. Pokud jednoznačně neidentifikuju příjemce, tak se může stát, že se žadatele jiným mejlem "zeptám".
 • spam: pozor aby Vám mejly od Mrakomora nepadaly do spamu. Ve středu 26.9.2012 v poledne Mrakomor poslal první mejl ohledně svahu na pátek 28., hned potom jsem na několik připomínek změnil způsob odesílání z "hromadného odesílání" na posílání "každému jednotlivě". Je dost pravděpodobné, že hromadný e-mail protispamový filtr odchytil a zakázal včetně všech dalších mejlů od stejného autora. Na úvodní stránce, kde je i "počítadlo objednávek" a "fáze vývoje fíčury" přibyde kolonka s posledním termínem, kdy se něco odeslalo pro svah či vlnu. Tak si můžete ověřit, jesli Vám služba funguje, nebo jesli padá do spamu. pak je taky možné, že byl zadán špatně e-mail.
 • počet objednávek

  Pod tlačítky, kde lze objednávat odběr e-mejlů, je vidět, kolik lidí si které hlídátko "objednalo". Aktualizuje se každých 15 minut.

  fáze vývoje fíčury

  Pod "stavem objednávek" je důležitá položka - "fáze vývoje fíčury" - běží! znamená, že daná služba je aktivní a měla by i fungovat,
  ve vývoji znamená, že daná služba se připravuje a tudíž ještě naostro neběží. Kdo se tam vypní, tak signalizuje, že o danou službu je zájem, což je taky důležitý.

  svah

  Tady je hodně zjednodušený nástin toho, jak funguje vygenerování zprávy od Mrakomora na výskyt vhodných podmínek pro svah v Podhořanech:

  směr větrurychlost větruco na to Mrakomor
  00(Mrakomor mlčí)
  01(Mrakomor mlčí)
  10(Mrakomor mlčí)
  11Budou dobré podmínky.
  12Budou výborné podmínky!
  kde: 0=špatný 1=dobrý 2=velmi dobrý

  vlna

  Tady jsou zatím lvi...